Η διπλωματική εργασία επικεντρώνεται στο οικοδομικό τετράγωνο 155 (Ο.Τ. 155) του Δήμου Νίκαιας. Το Ο.Τ. 155 είναι διαστάσεων 50 επί 70 μέτρα, διασχίζεται από δύο παρόδους κάθετες ή παράλληλες μεταξύ τους πλάτους 5-7 μέτρων και στο εσωτερικό υπάρχει κοινόχρηστος υπαίθριος χώρος. Το σύνολο σχεδόν των κτισμάτων διατηρεί το αρχικό κέλυφός τους από τη δεκαετία του 1920. Χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτών των συγκροτημάτων είναι η συνύπαρξη μαζί με αυτοσχέδιες αλλαγές-προσθήκες που έχουν γίνει με πρωτοβουλία των κατοίκων.
Σκοπός λοιπόν της διπλωματικής εργασίας είναι η διατήρηση των αρχικών κελυφών των κατοικιών, η «απογύμνωσή» τους από τις υπάρχουσες αυτοσχέδιες προσθήκες και η κατασκευή νέων στη συνέχεια των κατοικιών. Η επέμβαση που προτείνεται από την διπλωματική εργασία αποσκοπεί στην διατήρηση της «εντροπίας» του οικοδομικού τετραγώνου. Με βάση τα παραπάνω αποφασίστηκε η χρήση των συμπερασμάτων της ανάλυσης ως συνθετικές αρχές.
Οι βασικές μορφές προσθηκών αναζητούνται στην υπάρχουσα κατάσταση. Η εξέλιξη της κατοικίας είναι άμεσα συνυφασμένη με το πλήθος των ατόμων που αποτελούν το νοικοκυριό. Στη συνέχεια υιοθετήθηκε η στρατηγική της παράθεσης των όγκων αυτών. Η παράθεση όμως δεν αφορά μόνο στο επίπεδο της αρχικής μονάδας αλλά στο χώρο. Κάθε ιδιοκτησία έχει τη δυνατότητα να αναπτυχθεί και σε άλλα επίπεδα από αυτό που αντιστοιχεί η αρχική μονάδα κατοίκησης. Έτσι κάθε κατοικία ανελλίσεται στο χώρο (π.χ. ισόγειο-όροφος-ισόγειο κ.τ.λ., ή όροφος-ισόγειο- όροφος κ.τ.λ.). Η εικόνα του Ο.Τ. 155 που παρουσιάζεται στα πλαίσια της διπλωματικής εργασίας αντιστοιχεί στο πλήθος των ατόμων που κατοικούν στο οικοδομικό τετράγωνο και στα επιμέρους σύνολα- νοικοκυριά που σχηματίζουν. Έτσι λοιπόν, στα αρχιτεκτονικά σχέδια της μελέτης παρουσιάζονται εξήντα δύο (62) κατοικίες που φιλοξενούν από ένα έως επτά άτομα η καθεμία. Επτά εγκαταλειμμένες ιδιοκτησίες μετατρέπονται σε εμπορικά καταστήματα μικρής κλίμακας για την εξυπηρέτηση των κατοίκων του τετραγώνου, ενώ ένα ακόμη διατίθεται ως κοινόχρηστη αποθήκη. Στο εσωτερικό του τετραγώνου διαμορφώνονται σε διάφορα επίπεδα με μέγιστη υψομετρική διαφορά ένα μέτρο και τριάντα εκατοστά ξύλινοι διάδρομοι που συνδέουν τα αρχικά κελύφη, χώρος πρασίνου, και ένα πλάτωμα στο οποίο μπορούν να συγκεντρωθούν παιδιά. Σε κεντρικό σημείο των διαμορφώσεων ένα επίπεδο από αυτά μπορεί να υποδεχθεί ένα θερινό κινηματογράφο εβδομήντα (70) θέσεων, εφήμερης κατασκευής.