Η παρούσα ερευνητική εργασία αποτελεί μελέτη σχετικά με τις παρασιτικές στρατηγικές στην Βιολογία και την Αρχιτεκτονική. Τα παράσιτα συνιστούν εξαιρετικής σημασίας είδος για την βιωσιμότητα των οικοσυστημάτων. Επιβιώνουν για πάνω από 7000 χρόνια στον πλανήτη και η ύπαρξή τους ευθύνεται για την σημερινή εξέλιξη πολλών οργανισμών. Μέσα από διαδοχικές συγκρούσεις, έχουν αναπτύξει μηχανισμούς και χαρακτηριστικά για την εξασφάλιση της παραμονής τους, αλλά και για την ισορροπία της βιοποικιλότητας. Μελετώντας τον τρόπο δράσης τους και τις συνδέσεις που αναπτύσσονται μεταξύ παρασίτου-ξενιστή, στόχος είναι να βρεθούν αναλογίες στο επίπεδο της αρχιτεκτονικής και της πόλης. Αντλώντας χαρακτηριστικά από την βιολογία, προκύπτουν προβληματισμοί σχετικά με την σημασία που θα μπορούσαν να έχουν τα τεχνητά «παράσιτα» στον αστικό ιστό, αλλά και στις σχέσεις που διαμορφώνονται εντός του.