Η ραγδαία αύξηση του πληθυσμού των Ελληνικών Πόλεων από τον 20ο αιώνα (Προσφυγικοί πληθυσμοί, αστυφιλία, βιομηχανικά κέντρα) οδήγησαν σε επανειλημμένες επεκτάσεις των σχεδίων πόλεων. Όμως αυτές οι αποσπασματικές ρυμοτομήσεις κατά κανόνα δεν ήταν ενταγμένες σε ευρύτερα ρυθμιστικά σχέδια πόλεων, με αποτέλεσμα να ‘κληρονομούν’ διάφορα προβλήματα στην ανάπτυξη των πόλεων.
Ένα από αυτά είναι ο εγκλωβισμός εντός του αστικού ιστού μεγάλων εκτάσεων που δεν ρυμοτομούνται και διατηρούν την προϋπάρχουσα χρήση τους (στρατόπεδα, βιομηχανικοί χώροι κλπ). Η ύπαρξη των αστικών αυτών κενών όχι μόνο διασπά την συνεκτικότητα του αστικού ιστού, αλλά επιβαρύνει την πόλη με την λειτουργία τους (κυκλοφοριακό, αισθητική ρύπανση, ενεργειακό αποτύπωμα).
Ένα δεύτερο πρόβλημα είναι ο εγκλωβισμός των Δημόσιων Υπηρεσιών στον εμπορικό πυρήνα των πόλεων, που είχαν εγκατασταθεί εκεί με τις συνθήκες του παρελθόντος, αλλά πλέον ασφυκτιούν μέσα σε εντατικές χρήσεις εμπορίου και διασκέδασης με κύρια θέματα την πρόσβαση σε αυτά, αλλά και τον κυκλοφοριακό φόρτο που προσθέτουν στην πόλη.
Στην παρούσα διπλωματική, θα ασχοληθούμε με την αξιοποίηση του στρατοπέδου που φιλοξενεί το Αρχηγείο Τακτικής Αεροπορίας ( Α.Τ.Α ) στην Λάρισα, με την μεταφορά σε αυτό του Δημαρχείου Λάρισας και τη δημιουργία ενός πολιτιστικού χώρου με υπαίθρια πάρκα.