Η περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας βιώνει άμεσα της επιπτώσεις μιας ταχείας απολιγνιτοποίησης με την οριστική παύση λειτουργίας όλων των λιγνιτικών Μονάδων ηλεκτροπαραγωγής. Κρίνεται λοιπόν επιτακτική ανάγκη η προσπάθεια αλλαγής του παραγωγικού μοντέλου της περιοχής και της άμβλυνσης των επιπτώσεων αυτής μέσω ενός στρατηγικού σχεδιασμού που περιλαμβάνει προσέλκυση επενδύσεων με συγκεκριμένα και ενισχυμένα κίνητρα για αυτές.
Έμφαση δίνεται στον πρωτογενή τομέα της περιοχής με την παραγωγή και διακίνηση των τοπικών προϊόντων, στον δευτερογενή τομέα με θεμελιώδη πυλώνα την ανάπτυξη των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και τέλος στον τριτογενή τομέα, ο οποίος βασίζεται στην ανάπτυξη του τουρισμού, με έμφαση στον βιομηχανικό τουρισμό και τον οικοτουρισμό, καθώς και στην έρευνα σε ακαδημαϊκά ιδρύματα και ερευνητικά κέντρα.
Μέσω μιας νέου τύπου εξόρυξης, αυτής των ιδεών, της γνώσης, της ενέργειας, μεταβαίνουμε σε μια εποχή που αποτελεί «Κόμβο Ανάπτυξης» της Δυτικής Μακεδονίας. Γραμμή Μνήμης, Παραγωγής και Ανάπτυξης αποτελούν στρώσεις της δικής μας εξόρυξης με αντίστοιχες ζώνες εκπαίδευσης, εργασίας, αναψυχής, ενημέρωσης, έρευνας και παράδοσης. Οργανικές διαδρομές συντρέχουν το οικόπεδο συναντώντας τον «βαρύ» βιομηχανικό σχεδιασμό δημιουργώντας διαφορετικές εμπειρίες ενισχύοντας την τομή της πρώην βιομηχανίας με την νέα εποχή.