Τοποθετημένο στην βορειοδυτική απόληξη του εγκαταλελειμμένου εργοστασίου ζυθοποιείας ΦΙΞ , το θέμα της διπλωματικής εργασίας αφορά στην δημιουργία ενός πολυμεσικού χώρου.
Κεντρική ιδέα αποτελεί η υπέρθεση μη-υλικών χαρακτηριστικών της περιοχής που ορίζει το οικόπεδο, (ψηφιακά ίχνη , ροές κίνησης, κυματομορφές ήχου) με σκοπό τη δημιουργία μίας φευγαλέας μορφής. Μολονότι μέσα από αυτή τη διαδικασία η ύλη κάμπτεται και οι άξονες προσανατολισμού μετατοπίζονται, το τελικό προϊόν αναπόφευκτα υποτάσσεται στην ορθολογική κατασκευή και χρήση.
Το κτίριο χωρίζεται σε δύο στοιχεία: τον χώρο υποδοχής και την αίθουσα του “πύργου δεδομένων” (Data tower). Η μετάβαση από τον ένα χώρο στον άλλο δεν εμποδίζεται μα ο διαχωρισμός τους γίνεται αισθητός μέσω της καμπύλωσης του εξωτερικού κελύφους.
Ο χώρος υποδοχής αποτελεί την έναρξη μίας ανοικτής διαδρομής-τροχιάς με κύριο γνώρισμα την κλιμάκωση του δημόσιου χαρακτήρα της H αίθουσα του πύργου δεδομένων λειτουργεί ως δοχείο ενός καθαρά ιδιωτικού χώρου και καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος του κτιριακού όγκου. Η εξωτερική όψη της αντικατοπτρίζεται στο εσωτερικό με έναν ελικοειδή διάδρομο που εκτείνεται από το δάπεδο έως την οροφή, σχηματίζοντας ένα αίθριο μέσα από το οποίο διαχέεται ο φυσικός φωτισμός.