Αντικείμενο του ερευνητικού θέματος αποτελεί η διερεύνηση του φαινομένου της διάσπαρτης ανάπτυξης των «οικιστικών» χρήσεων στην περιφέρεια της πόλης με αποτέλεσμα την αδυναμία στον προσδιορισμό και στον έλεγχο των ορίων της. Η μελέτη επικεντρώνεται σε μια διερεύνηση των αιτιών που ωθούν στην διασπορά των οικιστικών χρήσεων στην περίμετρο των πόλεων και των επιτυχημένων ή μη προσπαθειών μιας κεντρικής αρχής να χειραγωγήσει και να κατευθύνει τις τάσεις αυτές.
Χρησιμοποιείται ως παράδειγμα η Λευκωσία, διότι παρουσιάζει την τελευταία 30ετία μια απότομη - λόγω των ιδιαιτεροτήτων της - έντονη πληθυσμιακή ανάπτυξη, όχι μόνον η πόλη αλλά κυρίως οι δορυφορικοί της οικισμοί με αποτέλεσμα να μην αναφερόμαστε πλέον στην πόλη της Λευκωσίας, αλλά στο Πολεοδομικό Συγκρότημα της επαρχίας Λευκωσίας.
Η μελέτη επικεντρώνεται στο φαινόμενο της διάχυσης των οικιστικών χρήσεων στην περίμετρο της πόλης της Λευκωσίας και στους δορυφορικούς της οικισμούς είτε σε αραιοδομημένες οικιστικές περιοχές είτε σε προστατευμένες «γεωργικές» γαίες. Επισημαίνεται η απαξίωση της αγροτικής γης, και εξετάζονται οι προσπάθειες της κεντρικής εξουσίας για τον προσδιορισμό ενός μοντέλου ανάπτυξης του πολεοδομικού συγκροτήματος, προτείνοντας την εφαρμογή συγκεκριμένων όρων και περιορισμών δόμησης για την προστασία της αγροτικής γης και εν γένει του «φυσικού» χώρου της περιμέτρου της πόλης.
Τέλος, μελετώνται οι επιπτώσεις των προτάσεων του χωροταξικού και πολεοδομικού σχεδιασμού στο Δήμο Λατσιών, στον οποίο παρουσιάζονται εντονότερα τα φαινόμενα της «βίαιης» αστικοποίησης και της διάχυσης των αστικών λειτουργιών στον γεωργικό του χώρο. Οι προτάσεις ελέγχου της ανεξέλεγκτης διασποράς της οικιστικής χρήσης και της προστασίας της γεωργικής γης συνάντησαν έντονες αντιδράσεις από τους θιγόμενους ιδιοκτήτες, τις οποίες οικειοποιείται η τοπική εξουσία και τα κόμματα, καταδεικνύοντας έτσι τις αντιφάσεις και τα αδιέξοδα της ανάπτυξης των σύγχρονων πόλεων.