Αντικείμενο της παρούσας διπλωματικής μελέτης αποτελεί η περιοχή ανάμεσα, στην οδό Κασσάνδρου(κάτω όριο) και Ολυμπιάδος(άνω όριο). Η περιοχή αποτελεί ένα όριο κατά την μετάβαση από το κέντρο πόλης προς την Άνω πόλη και αντίστροφα. Κύριος στόχος της παρούσας διπλωματικής εργασίας είναι να παρουσιαστεί μια πρότασή επαναχάραξης της περιοχής μελέτης κυρίως σε επίπεδο αστικού σχεδιασμού. Παράλληλα δίνεται έμφαση στην αναδιοργάνωση του αστικού ιστού με σκοπό την εξυγίανση των δημόσιων χώρων. Επιδιώκεται η εξομάλυνση του δομημένου χώρου, και η μεταφορά στοιχείων της Άνω πόλης και του κέντρου πόλης, εντός της περιοχής μελέτης, με απώτερο σκοπό η περιοχή να λειτουργεί τελικά όχι ως όριο μεταξύ των δυο περιοχών αλλά ως μια μεταβατική ζώνη μέσα στον αστικό ιστό. Ιδιαίτερη σημασία δίνεται στην ομαλή ροή κινήσεων των πεζών, σε επίπεδο ισογείου, κατασκευάζοντας ένα δίκτυο πεζόδρομων, το οποίο ενώνει τα τοπόσημα της περιοχής με κομβικά σημεία και βασικούς άξονες κίνησης της πόλης. Ταυτόχρονα γίνεται ανακατανομή και ενδυνάμωση των χρήσεων γης, σε καίρια σημεία της πρότασης, ενώ ενισχύεται η αυτόνομη κατοικία. Σε ότι αφόρα τις τελευταίες μετεξελίσσονται σε διαμερίσματα υπό τη μορφή εσωτερικών ζωνών και επανεμφανίζονται σε ανώτερα επίπεδα των πολυκατοικιών μεταφέροντας έτσι, τα χαρακτηριστικά του ισογείου και του δρόμου, εντός τους.