Το παραλιακό μέτωπο του κέντρου της Σαλαμίνας αποτελεί ένα κομβικό σημείο του νησιού, όπου παρατηρούνται περιορισμένοι και ελλιπείς δημόσιοι χώροι πρασίνου, ενώ τέτοιοι χώροι απουσιάζουν πλήρως από τη κεντρική πόλη του νησιού. Η περιοχή περιλαμβάνει διάφορες εγκαταστάσεις και χώρους (αθλητικές εγκαταστάσεις, ψαραγορά, πλατείες κ.α.), όμως η έλλειψη σχεδιασμού τους έχει ως αποτέλεσμα την παρακμή του παράκτιου μετώπου, με φτωχές εγκαταστάσεις που δεν πληρούν τις προδιαγραφές και με μικρούς χώρους πρασίνου που δεν χρησιμοποιούνται από τους κατοίκους.
Το νέο masterplan θα περιλαμβάνει νέες εγκαταστάσεις οι οποίες θα εντάσσονται σε έναν κατάλληλα σχεδιασμένο δημόσιο χώρο πρασίνου και εκτόνωσης. Η δημιουργία των χώρων αυτών αποσκοπεί στη δυνατότητα των χρηστών να αλληλεπιδρούν κατά τη διάρκεια της διαδρομής τους με όλες τις διαθέσιμες εγκαταστάσεις, προσελκύοντας παραπάνω άτομα στον αθλητισμό. Επίσης σκοπός είναι το παραλιακό μέτωπο να αποτελέσει ένα είδος φίλτρου, επανασυνδέοντας την σχέση της πόλης με την θάλασσα.