Στην παρούσα διπλωματική εργασία παρουσιάζεται η πρόταση για τη δημιουργία ενός Μουσείου Γεωλογίας στην Σαντορίνη, με στόχο την ανάδειξη της γεωλογικής ιστορίας του νησιού και την περιήγηση στην πρώην λατομική ζώνη εξόρυξης θηραϊκής γης και ελαφρόπετρας που βρίσκεται στον οικισμό των Φηρών.
Οι βασικές χαράξεις της μορφής του κτιρίου προκύπτουν από τα νοητά διανύσματα προς το ηφαίστειο και προς το διατηρητέο κτίριο που βρίσκεται στο χώρο. Μέσω αυτού του τρόπου επιχειρείται το «καδράρισμα» προς τις βασικές οπτικές φυγές όπου βρίσκεται το κάθε σημείο αναφοράς. Καθώς το περιεχόμενο των εκθεμάτων του μουσείου χωρίζεται σε δύο θεματικές, μουσείο γεωλογίας και πετρωμάτων του νησιού και μουσείο για την εξόρυξη θηραϊκής γης, κάθε κτιριακός όγκος περιέχει εκθέματα και πληροφορίες σχετικά με το σημείο αναφοράς που εμπνεύστηκε η μορφή του και ‘καδράρεται’ στην άκρη του κάθε όγκου. Ο όγκος της κατασκευής είναι υπόσκαφο, αφενός για να μην αλλοιωθεί το περίγραμμα και ο χαρακτήρας του τόπου, αφετέρου για να υποβάλλει τον επισκέπτη σε μια σκοτεινή πορεία μέσα στη γη κάνοντας την περιήγηση βιωματική.
Τα ορυχεία θηραϊκής γης της Σαντορίνης αποτελούν μνημείο βιομηχανικής κληρονομιάς, πρόκειται για ένα ανοικτό γεωλογικό μουσείο, αλλά παράλληλα αποτυπώνει την ιστορική και κοινωνική εξέλιξη του νησιού. Ένας από τους στόχους της διπλωματικής είναι η ανάδειξη των παραπάνω σημείων με τρόπο διακριτικό που σέβεται το περιβάλλον και τη κληρονομιά του τόπου.