Βιομιμητισμός και αρχιτεκτονική, ένα πεδίο έρευνας το οποίο αποσκοπεί πρωτίστως στη σύζευξη δύο βασικών τομέων, της Βιολογίας και της Αρχιτεκτονικής. Η βιομιμητική από τη μία σχετίζεται με την παρατήρηση των μορφών και των λειτουργιών της φύσεως και αφορά τη μίμησή τους δηλαδή την μεταφορά αυτών στο χώρο της αρχιτεκτονικής. Η χρήση παραμετρικού σχεδιασμού από την άλλη και κατά μία έννοια μιμείται τον τρόπο με τον οποίο η φύση καταλήγει στις μορφές και της λειτουργίες που προσπαθεί η αρχιτεκτονική να μιμηθεί. Η διεπιστημονικότητα αυτή μπορεί να οδηγήσει στη δημιουργία αρχιτεκτονημάτων που θα αποτελούν τα ίδια τα κτίρια έναν οργανισμό ή ένα αυτόνομο σύστημα στο περιβάλλον τους. Πως μπορούμε να αποδείξουμε όμως πως η παρατήρηση και η μίμηση της φύσης θα μας βοηθήσει να κατασκευάζουμε αυτόνομα και πλήρως λειτουργικά κτίρια; Και πόσο κοντά είμαστε στο να κάνουμε αυτήν την εικόνα πραγματικότητα; Από την μελέτη των συστημάτων της φύσης στην έρευνα της βιομιμητικής έως τη χρήση ψηφιακών μέσων και ρομποτικών μηχανημάτων για την δημιουργία των κατασκευών, η μίμηση της φύσης βρίσκεται ακόμα σχετικά σε πειραματικό επίπεδο και υπάρχει έντονη ανάγκη να απαντηθούν τα ερωτήματα που θέτουν οι ερευνητές του βιομιμητισμού. Πλέον ζούμε σε έναν κόσμο όπου οι ανάγκες του αυξάνονται συνεχώς και δημιουργείται η ανάγκη για χρήση νέων μεθόδων που επιταχύνουν την σχεδιαστική και κατασκευαστική διαδικασία. Είναι δυνατόν άραγε να δοθούν λύσεις στα προβλήματα της σημερινής εποχής με την συνδρομή του βιομιμητισμού και των παραμετρικών εργαλείων ; Στην παρούσα ερευνητική εργασία θα πραγματοποιηθεί η διασάφηση των υφιστάμενων πληροφοριών σχετικά με την βιομίμηση στην αρχιτεκτονική και τη χρήση παραμετρικού σχεδιασμού καθώς επίσης θα γίνει προσπάθεια διερεύνησης των δυνατοτήτων αυτού του πεδίου, το οποίο μελλοντικά ίσως φέρει μείζονες αλλαγές στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την αρχιτεκτονική και τη δημιουργική διαδικασία.