Το Αιγαίο είναι αναμφίβολα μια διάσπαρτη, ολοζώντανη, πόλη από τον Ιούνιο μέχρι και τον Σεπτέμβρη. Τον υπόλοιπο χρόνο όμως το Αιγαίο είναι μια αραιοκατοικημένη εξοχή. Στην αρχή του φθινοπώρου, τα εκατομμύρια των βραχυπερίοδων κατοίκων φεύγουν και μαζί με αυτούς οι παραστάσεις, οι συναυλίες, οι προβολές ταινιών, οι εκθέσεις κτλ.
Η ρουτίνα του αιγαιακού χειμώνα θα σπάσει από το πλωτό κέντρο πολιτισμού, Teatro Nostrum, το κοινό θέατρο των κατοίκων του Αιγαίου. Το εμπορευματοκιβωτιοφώρο (container ship) που στεγάζει το Teatro Nostrum, μεταφέρει τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα στα αστικά κέντρα από την ηπειρωτική χώρα στην καρδιά του αρχιπελάγους. Το πλοίο δεν μεταφέρει μόνο τον χώρο διεξαγωγής των γεγονότων αλλά και τους συντελεστές και τον αναγκαίο εξοπλισμό.
Οι δύο μεγάλοι γερανοί μεταβάλλουν ανάλογα το κύτος του πλοίου για την πραγματοποίηση μιας πληθώρας συμβάντων. Όταν ο καιρός το επιτρέπει, πράγμα συχνό κατά το αιγαιακό χειμώνα, οι δύο γερανοί μεταφέρουν τη δράση έξω, στον ελεύθερο χώρο κάθε προκυμαίας, στη διάσπαρτη πλατεία της πόλης του Αιγαίου.
Οι κάτοικοι των 76 νησιών του Αιγαίου, απέκτησαν μια κοινή εμπειρία, το δικό τους φουτουριστικό τσίρκο, το δικό τους θέατρο-πατέντα, μια αστική παιχνιδομηχανή για τους μακρόσυρτους, υπέρ του δέοντος ήρεμους, χειμώνες του αρχιπελάγους.