Η παρούσα διπλωματική έχει ως αντικείμενο το σχεδιασμό ενός συγκροτήματος καταλυμάτων στην περιοχή Κριθαριά, πλησίον της πόλης του Βόλου. Η Κριθαριά είναι ένας παραθαλάσσιος οικισμός που εντάσσεται στη δημοτική ενότητα Νέας Αγχιάλου και απέχει περίπου 19 χιλιόμετρα από το Βόλο.
Το οικόπεδο που επιλέχθηκε για τη χωροθέτηση του συγκροτήματος είναι απομακρυσμένο από τον κεντρικό ιστό του οικισμού και είναι εκτός σχεδίου πόλεως. Διαθέτει έντονη ποικιλομορφία ως προς το ανάγλυφό του, νότιο, νότιο-ανατολικό προσανατολισμό και πανοραμική θέα στον Παγασητικό κόλπο. Συνδέεται στο βόρειο άκρο του με την εθνική οδό Καρδίτσας - Βόλου και στο νότιο άκρο του προσεγγίζει τον οικισμό της Κριθαριάς. Η κίνηση σε αυτό επιτυγχάνεται μέσω δρόμων οι οποίοι προϋπήρχαν ως χαράξεις, αλλά δέχτηκαν επεξεργασία προκειμένου να ανταποκρίνονται στις ανάγκες του συγκροτήματος.
Όσον αφορά το σχεδιασμό, στόχος ήταν η δημιουργία ενός συγκροτήματος το οποίο θα «συνομιλεί» με το φυσικό περιβάλλον χωρίς να αλλοιώνει τη φυσική ομορφιά του μεσογειακού τοπίου. Για να επιτευχθεί αυτό επιλέχθηκε η διάσπαση του συγκροτήματος σε επιμέρους κτίσματα του ενός ορόφου, έναντι της δημιουργίας ενός μεγάλου κτιριακού όγκου. Ένα ακόμα στοιχείο που ενισχύει την παρουσία της φύσης στο συγκρότημα, είναι η διατήρηση του μεγαλύτερου μέρους του ελαιώνα που πρoϋπήρχε στο οικόπεδο, αλλά και η επέκτασή του.
Η διάταξη του συγκροτήματος γίνεται σε πέντε επίπεδα. Στο πρώτο επίπεδο από το οποίο πραγματοποιείται η είσοδος στο συγκρότημα, τοποθετήθηκαν το εστιατόριο και το κεντρικό κτίριο. Στο δεύτερο, ένα κέντρο αναζωογόνησης και ευεξίας. Και τέλος, στα τρία επόμενα επίπεδα τοποθετήθηκαν τα καταλύματα. Τα επίπεδα αυτά, συνδέονται μεταξύ τους με ένα κεντρικό άξονα που διαθέτει αναβαθμούς και συνδέεται με επιμέρους διαδρόμους κάθετους σε αυτόν. Τρεις από αυτούς εξασφαλίζουν την είσοδο στα καταλύματα διαμέσου τριών διατάξεων με αυλές που κάνουν τη διαδρομή πιο ευχάριστη και χρησιμεύουν ως χώροι συνάντησης και συναναστροφής για τους θαμώνες και μη του καταλύματος.