Αντικείμενο της διπλωματικής εργασίας αποτελεί η διαδικασία σχεδιασμού πρωτότυπων χώρων παιχνιδιού, με επίκεντρο την πόλη της Λάρισας εστιάζοντας στις μεθόδους συμμετοχικού σχεδιασμού. Αρχικά μελετήθηκε και αναλύθηκε το δίκτυο των παιδικών χαρών, καθώς και η διαδικασία σχεδιασμού και συντήρησης αυτών με βάση τις ισχύουσες νομικές διατάξεις. Έπειτα για τις ερευνητικές ανάγκες της εργασίας δημιουργήθηκε σχετικό ερωτηματολόγιο απευθυνόμενο σε παιδιά και σε ενήλικες με στόχο να σχηματιστεί μια εικόνα για το πως αντιλαμβάνονται οι διαφορετικοί χρήστες τους χώρους για παιχνίδι σε αστικό και περι-αστικό περιβάλλον.
Σε πρακτικό επίπεδο, σχεδιάσαμε τη διοργάνωση και διεξαγωγή τετραήμερου εργαστηρίου για παιδιά με τον τίτλο “ΠαίΖΩ στο Τοπίο” στα πλαίσια του Φεστιβάλ Πηνειού (21-24 Ιουνίου 2016) με την υποστήριξη του Δήμου Λαρισαίων και της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού και Επιστημών για τη δημιουργία εφήμερων κατασκευών, χρησιμοποιώντας υλικά, όπως ελαστικά, σχοινιά και ξύλα, εκμεταλλευόμενοι την μορφολογία της κοίτης του Πηνειού και την εγγύτητα με τη φύση. Τα εργαστήρια εμπνέονται από ενέργειες που σχετίζονται με το παιχνίδι (περιστρέφομαι-κρεμιέμαι, ισορροπώ-γλιστράω, ακούω, σκαρφαλώνω). Κάθε ενέργημα αντιστοιχούσε σε ένα κουτί με διαφορετικά υλικά, ενώ η κατασκευή δεν ήταν προσχεδιασμένη αλλά προέκυπτε προκαλώντας τα παιδιά μέσα από την συνεργασία και τον δημιουργικό τρόπο χρήσης των υλικών.
Με την ολοκλήρωση της δράσης “ΠαίΖΩ στο Τοπίο” συγκροτήθηκε ένα αρχείο απο τα ερωτηματολόγια, τις 19 κατασκευές, αλλά και τις καταγεγραμμένες παρατηρήσεις μας που η ανάλυση και επεξεργασία αυτών οδήγησε τελικά στην απόφασή μας να προχωρήσουμε στο σχεδιασμό μιας εργαλειοθήκης διαχείρισης του δικτύου των χώρων παιχνιδιού. Η εργαλειοθήκη αποτελείται από τεκτονήματα δουλεμένα μέσα από πειραματισμούς μορφών και υλικών, η σύνθεση των οποίων οδηγεί στην αναδιαμόρφωση των υφιστάμενων χώρων. Δηλαδή η τελική πρόταση δεν αφορά σε ένα στιγμιότυπο χώρου και άρα στόχος μας είναι να διαμορφωθούν συλλογικά παραλλαγές μοντέλων μετά από διαλόγους και δράσεις υπό το πρίσμα των μακετών.