Με πεδίο δράσης το Γεράνι Αττικής και με αφορμή τα συμπεράσματα που εξαγάγαμε κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας μας με τίτλο “Η αίσθηση της πύκνωσης, ένα ημερολόγιο καταγραφής εμπειριών και παρατηρήσεων στο κέντρο της Αθήνας”, ξεκινήσαμε την εκπόνηση αυτής της διπλωματικής εργασίας. Επικεντρωθήκαμε σε 4 στοιχεία - τελέσεις που εμφανίζονται και πραγματοποιούνται στην πόλη:
1.την πανοπτική θέαση από τους λόφους
2.την πτώση του σώματος στον ιστό της πόλης - πτώση Ικάρου
3.τις πυκνώσεις και αραιώσεις καθώς και
4.τις κρυφές υπερπυκνώσεις.
Μελετώντας αρχικά 4 λόφους των Αθηνών: το Λυκαβηττό, το Στρέφη, τα Τουρκοβούνια, την Ακρόπολη (συνειρμικά και τη Σαντορίνη), προσπαθήσαμε να αναλύσουμε τα “ανεβάσματα-βυθίσματα”, την κατοίκηση, τις κινήσεις, την εκσκαφής τους και την τοποθέτηση των κτηρίων προκειμένου να απομονώσουμε τυπολογίες, χρήσεις και λειτουργίες, κλιμακώσεις και εξάψεις του φαινομένου. Τα συμπεράσματα αυτής της ανάλυσης προσπαθήσαμε να τα εφαρμόσουμε στην τυπική πολυκατοικία της Αθήνας θεωρώντας την ως έναν ακόμα λόφο.
Στη συνέχεια της έρευνας και με επίκεντρο πλέον το οικοδομικό τετράγωνο μεταξύ των οδών Αναξαγόρα-Μενάνδρου-Σοφοκλέους-Γερανίου έγινε μια απόπειρα ανύψωσης των κτηρίων πειράζοντας τον κανόνισμο περί μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους του ΓΟΚ και χρησιμοποιώντας ψηφιακές εφαρμογές και εμπειρικό “patchwork”. Καταλήξαμε σε ένα νέο κανονισμό περί ύψους εφαρμόσιμο σε όλη την περιοχή Γεράνι.
Επόμενο στάδιο της κοπτοραπτικής πάνω στο νέο μοντέλο πόλης και κατεπέκταση κτηρίων ήταν με βάση τα συμπεράσματα της πρώτης άναλυσης περί λόφων η εφαρμογή τους σε 5 κτήρια του οικοδομικού τετραγώνου που γειτνιάζουν μεταξύ τους μέσω του ακαλύπτου. Νέες προσθήκες ορόφων, αφαίρεση όγκου από χαμηλότερους ορόφους, εσωτερική και εξωτερική εφαρμογή νέων κινήσεων (σκάλες και ανελκυστήρες), άνοιγμα του ακάλυπτου, ενίσχυση πίσω όψεων που μας παραπέμπουν ένα προς ένα σε ένα διαφορετικό λόφο των Αθηνών. Ένας ουτοπικός ρεαλισμός άμεσα εφαρμόσιμος στην Αθήνα που παρουσιάζει τις νέες τις δυνατότητες για νεούς χώρους με πρωτόγνωρες για τα αθηναικά δεδομένα ποιότητες αλλά κυρίως νέες εμπειρίες που μπορούν να βιώσουν οι κάτοικοι της Πόλης.