Το ανθρώπινο σώμα είναι μία μηχανή.Μία κινητική μηχανή , καθώς υπό την συνθήκη του ότι : "Eίναι τρομερά προφανές γιατί έχουμε εγκέφαλο.Έχουμε εγκέφαλο για έναν και μόνο λόγο, και αυτός είναι το να κάνουμε προσαρμόσιμες και πολύπλοκες κινήσεις."(Daniel Wolpert: The real reason for brains , TED Talks), δεν υπάρχει άλλος λόγος για να έχουμε εγγέφαλο , καθως οποιαδήποτε δράση του ανθρώπινου σώματος περνάει μέσα από τη διαδικασία της σύσπασης των μυών.Ποιές είναι όμως οι διαδικασίες που συντελούνται ώστε αυτη η μηχανή να λειτουργεί συνειδητά , ορίζοντας και χρησιμοποιώντας τον χώρο, για να ζει μέσα σε αυτόν.Πως λειτουργούν οι δίοδοι ερεθισάτων στο νευρικό μας σύστημα , τι κανόνες διέπουν τις διαδικασίες αυτές , τι χρισιμοποιεί σαν πρώτευουσα ,μη επεξεργασμένη ,πληροφορία , πως την διαχειρίζεται ωστε να βγαλει συμπεράσματα για τον χώρο.Πως το να μαθαίνουμε καινούργιες κινίσεις, εμπεριέχει διαδικασίες δημιουργίας σωματικών και χωρικών πεπιθήσεων .Αναζητώντας λοιπον εναν αντιλιπτικό διαισθητικό χώρο. Προσπαθώντας να προσεγγίσουμε το πως ο ανθρώπινος οργανισμός εκλαμβάνει το χώρο , εγγράφεται σε αυτόν και διαδραματίζει ένα ρόλο κινιτικής μηχανής (συνειδητά ή μή) , οφείλουμε να διερευνήσουμε τομείς γνωστικής επιστήμης , σωματικής νοημοσύνης και νευρολογίας ώστε να οριστεί ο χώρος που γίνεται αντιληπτός μέσα απο τις αισθήσεις των κινήσεων του ανθρώπινου σώματος.